Edilkamin AQUA s teplovodním výměníkem – malá recenze
I z důvodu pokračující ekonomicke krize , snahou usetrit, a také protože se mi libí topení dřevem. Jsem si pořídil místo starých teplovzdušných krbovek Thorma kamna Edilkamin AQUA s teplovodním výměníkem. Tím by se měl vyřešit vysoký účet za topení elektřinou, který se za poslední sezónu vyšplhal k 35000 Kč za vytápění 4 místností i s tím, že ve dvou se z 80% topilo těmi teplovzdušnými krbovkami. A také se sníží množství co2 kterým jsem zatěžoval přírodu.
Základní parametry Edilkamin AQUA
- Výkon 6,5 kW do vody / 2,5 kW do vzduchu
- Vytápěcí schopnost cca 200 m3
- Váha 156 kg
- Kouřovod (průměr) 150 mm
- Palivo dřevo
- Kamna disponují otočným roštem
Po rozbalení dobře zabalených kamen jsem byl mírně šokován technologickým zpracováním kamen. V obchodě ty kamna vypadají sestavená velmi pěkně a fortelně. Všude samá litina , pěkné kachle atd. Nyní jsem viděl kamna bez těch kachlí, které jsou balené v extra krabici (aby se cestou nepoškodili). Velmi nemile mne překvapilo, že celá konstrukce je doslova snýtována trhacími nýty a ony litinové části jsou tam pouze na efekt. Horní litinová deska je k plechové konstrukci přišroubována čtyřmi vruty do sadrokartonu a to takovým způsobem, že už z výroby jsou ohnuté a jeden byl již prasklý v ohybu. Před nasazením oněch okrasných kachlí musíte horní desku sundat, takže se s těmi vruty velmi potrápíte. Nakonec jsem si tam vyrobil metrické závity a dal tam normálmí šrouby. Celkově to na mne konstrukce působí stylem „navrch huj vespod fuj“. Co se mi líbí je ale konstrukce výměníku.. (snad to nezakřiknu a bude dlouhodobě ok) Konstrukce je vymyšlena tak, aby nejvíce namáhané sváry nebyly v přímém styku s nejvíce teplým plamenem. Sváry výměníku jsou velmi pěkné, uvidíme časem snad u nich nikdy nastane defekt.
V praktickém provozu jsem byl velmi překvapen konstrukční chybou otočného roštu. Italští soudruzi asi nikdy v kamnech moc netopili a nevědí že otvory v roštu musí být zkosené tak aby nedocházelo ke vzpříčení větších uhlíků v otvoerch a tím velmi rychle ke kompletnímu ucpání roštu. Otočný mechanizmus je ovládán tyčkou z příliš tenkého drátu a v okamžiku kdy je rošt zacpán uhlíky je velmi obtížné tímto roštem jakkoli pohnout.. jediný pohyb obstarává pružná deformace onoho ovládacího drátu. Celý problém s roštem jsem vyřešil jeho otočením vzhůru nohama. Sice pak nahoru trčí cca 2cm otočný čep co zapadal do spodní nosné konstrukce (a umožnoval ono polofunkční otáčení) , ale hlavně jsou teď konické mezery v roštu situovány užší mezerou nahoru, takže vše co propadne se nevzpříčí a skončí ve velmi velkém popelníku (což je jeden z plusů těchto kamen (obě konkurence ze šluknovského výběžku ať si ty svý popelníčky nechaj)). Otočný mechanizmus sice stále nefunguje, ale díky samočistící funkci roštu není potřeba (stačí při každém 3tím přiložení rozhrábnout přikládaným dřevem stávající popel a je to ok (edit: dá se s tím žít)). Předpokládám, že když vyměním ovládací tyčku za nějakou robusnější tak rošt začne fungovat bez problémů. Dalším neduhem jsou příliš velké tepelně odolné distanční podložky mezi žáruvdorným sklem ve dvířkách a litinovými dvířky. Celý ten systém zajišťuje oplach skla jeho chlazení a pyrolitycké samočištění. Bohužel ony předimenzované podložky narušují tok chladícího vzduchu a uprostřed i po stranách skla je narušeno ono pyrolitické samočištění. Zde vidím potencionální zdroj poruch ( v nerovnoměrně teplém skle vzniká pnutí) .. Tedy nejspíše tyto podložky zmenším cca na polovinu.. z hlediska funkce nemá současná velikost opodstatnění.
Klady:
+ pěkný vzhled
+ kvalitní výměník
+ velký popelník
+ relativně lehká konstrukce
+ spolehlivé ( a tiché) zavírání obou dvířek.
+ velké množství ocelolitinových odlitků
+ dno ohniště je hluoboko pod nakládací hranou (nevypadávají uhlíky)
Zápory:
– Snýtovaná konstrukce nebudí dobrý dojem.
– Velmi špatný otočný rošt
– Nevhodně použité distanční podložky u skla ve dvířkách
Závěr: Edilkamin AQUA s výměníkem jsou kamna zakoupitelná ve velkém cenovém rozpětí (cca 19500 – 34 000 Kč) , po 2 měsíčním používání (a „dodo“ odstranění několika konstručních nejasností) se kamna zdají být použitelným produktem jehož celková kvalita se dá pousoudit až po několika letech provozu. Přesto původní cíl zajistit vytopení 4 místností se zatím ukazuje jako splněný. (Mrazy pod -15 stupňů, ale teprve tuto větu ověří)
Přesto musím říct, že italové ty kamna mohli udělat lepší a ani by je to moc nestálo.
Edit: krbovky jsem již nahradil levnými polskými kamny na pelety. Krbovky rozhodně ještě v budoucnu připojim k druhému komínu co se nejprve musí zbourat a znovu postavit.:(
Dobrý den,
přečetl jsem si Vaši minirecenzi. Chtěl bych se zeptat na praktické zkušenosti s těmito kamny. Jak často se musí přikládat, jak je to s výměnou popele? Předpokládám, že když je topeniště ochlazováno vodou nedocházi potom k teriálnímu spalování a tudíž se musí přikládat častěji. jak jste vyřeišil to pyrolitické čištění skla? Pokud jste našel další chybičky při dlouhodoběším používání, budu rád za ně.
Rozhoduji se, jestli pořídit litinová sálavá kamna (asi Jotul) a nebo toplovodní (v úvahu přichází asi jenom Edilkamin a nebo bulharské Prity). Děkuji moc az Vaše názory.
S pozdravem
Přemek Březovič, Hodonín
Přikládáte podle charakteru dřeva jednou z 1-4 hodiny. Pokud si koupite ty jotuly tak určitě dobu mezi přikládáním výrazně prodloužíte.
Pyrolitické čištění skla jsem pořešil ke spokojenosti rozebráním dvířek a zmenšením distančních podložek až na přijatelnou mez. Teď po dvou zimách budu muset sklo přitáhnout protože se o uvolnilo a občas se klepe. Letos taky pri přikládání vypadnul a vzpříčil se pantík u dvířek. Nebylo to příjemné protože dvířka nešly zavřít ani otevřít. V létě to budu muset vyřešit provrtáním tak abych to mohl zajistit malou závlačkou. Imbusové šrouby zajišťující dvířka od topeniště a popelníku se neustále povolují. Až bude čas tak je zajistím nějakým teplovzdorným tmelem snad napořád.
Popelník se mění jednou za týden. (topí se 20hodin denně)
Rozhodování teplovodni vs. sálavé vám neulehčím. Já potřeboval topit i v druhém patře, takže teplovodní to pořešily. Sálavé kamna jsou ale výrazně jednodušší na instalaci a zajištění provozu. Bulharské prity se mi moc nezdají.. přijde mi že kaman by se měli kupovat od firem fungujících v zemích kde je pořádná zima 🙂 Tyhle edilkaminy jsou na hraně.. v zásadě jsem spokojen ale jen kvůli tomu že mi to vyřešilo situlaci kterou jsem jinak levně vyřešit nemohl. Časem pořídím asi kotel na peletky do sklepa… ale fakt až mi tyhle edilkaminy na něj vydělají. 🙂
Kamna mám druhý rok a stále nevim jak zde funguje pirolitické čištění skla. U většiný ostatních krbovek je to řešeno (domnívám se) sekundárním nasáváním vzduch, které je regulovatelné nějakou klapkou a vzduch je přiváděn nad oheň. Plamen jde pak přes sklo a čistí ho. Zde je to jak?
Jinak spokojenost. Trhací nýty stále drží 🙂
Tady je to řešeno stejně.. .nasává se vzduch neregulovatelnou škvírou nad a pod sklem.. Zmenšil jsem tepelně odollné distanční podložky u plechového ejektoru vzduchu na cca 1cm délky a nyní je sklo velmi dobře čištěno.
Tím že průtok sekundárního vzduchu není možné regulovat se bohužel nedá výrazně prodloužit hoření náplně např. na noc. Většinou to dohoří během 4 hodin i když tam dáte hodně velký kus tvrdého dřeva. Takže ráno na 80% musíte komplet zatápět znovu.
Díky moc za informace, takovýto druh informací je nejlepší …
Dobrý den, mám dotaz na spokojenost s kamny Edilkamin AQUA. Rádi bychom si pořídili kamna s výměníkem na chalupu, která by byla schopna vyhřát i další tři místnosti, abychom nemuseli běhat do každé zvlášť přikládat. Tato kamna se nám líbí vzhledem i výkonem, ale nejsem si jista jejich provedením a trvanlivosti, zvláště po přečtení recenze. Mám obavy, že jejich zpracování není kvalitní a krátce po záruce se rozsypou. Děkuji za upřímnou odpověd.
Kamna se zatim nerozpadla. Presto je nehodnotim jako zcela dokonaly vyrobek. Vymenik se zda oproti celkovemu dojmu z kamen opravdu kvalitni. Na chalupu bych se je ale nebal pouzit. Odtopil jsem v nich 2 zimy a spalil cca 35 metru dreva a nejspis minimalne jeste jednou tolik v nich spalim a kamna budou porad fungovat. Takze na chalupe tolik neprotopite ani za 10 let.
Jako velkou vyhodu vidim velky popelnik a velke topeniste…
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat , jak velká polena se vejdou do topeniště kamen.
Děkuji za odpověď.
NEKUPUJTE TENTO VYROBOK!!! Bocne samoty Vam po par zakureniach prasknu v strede, popripade sa vyduju, vykon krbu je velmi slaby, ak chcete vykurit radiatory (nezapajajte viac ako 3 + obojziv.bojler) na 60 stupnov, musite „hicovat“, t.j. prikladat kazdych 20 min. do plna a to nie hocijakym drevom, najlepsie buk, dub, hrab – min. 2 rocnym pekne vysusenym drevkom na slniecku, maju velmi slaby vykon do vody a ked hicujete, tak sa zase v tej miestnosti s krbom neda vydrzat, taky je tam „hic“… Ked nehicujete a chcete radiatory na 60C, musite mat v systeme zapojene max 3 radiatory (s tep.vykonom nie vacsim ako 2 kw kazdy ) a malo vody v systeme, aby sa to v trubkach neochladzovalo. Ked som s nim chcel vyhriat obojzivelnikovy bojler, musel som dva radiatory z troch vypnut, inac by sa voda vyhrievala aspon 10 hodin a dovtedy by sme mali zimu….Ja to idem o rok prerabat, pec vyhodim do srotu a idem kupit poriadny splynovaci kotol rojek, viadrus alebo podobny, komoru prerobim na kotolnu a rozvody napojim do kotla. Kamarat ma drahsiu verziu comfort a tiez to nie je bohvieco, zapoji viac o dva radiatory a stoji raz tolko. Vobec mi nebude tento „supervyrobok“ chybat. Tej prikladacej gymnastiky, dymoveho smradu v izbe, zimy v izbach a neustaleho zatvarania radiatorov kvoli ohrevu vody uz mame cela rodina dost. Dufam som pomohol.
Do topeniště se mi vejde špalek cca 33x25cm. Topeniště je fakt velký. Tenhle velký průměr využívám na noc a na dobu kdy je potřeba delší výdrž.
Jinak dalšímu komentáři:
Boční šamoty opravdu prasknou, ale mám pocit, že v návodu je napsáno že to je normální a že to nevadí.
Jinak to jste fakt odvážný mít tyhle krbovky napojene tak jak jste je zapojil. V soustavě mám 4x radiátory 2kw a 2x 600W v koupelně na ručníky. Celé to pohání čerpadlo Grundfoss alfa nastavene na 14W výkon (upska pak vydrží 4 hodiny provozu což je dostatečné + mám tam samozřejmě ještě havarijní ventil co napustí studenou vodu). Proto mohu říct, že s vaším hodnocením zcela souhlasím. Na 60°C to určitě nevyhřejete.. a pokud to zkusíte tak pořád přikládáte. Mám asi menší tepelné ztráty objektu, takže mi to stačí. Přesto letos kupuju na zkoušku klimatizaci s TČ a uvidim jak se s ní ohřeju. (jak začne mrznout tak samozřejmě začnu topit v krbovkách)
Jinak kdybych do soustavy dával ohřev TUV, tak jedině na primární okruh kde těch 60°C mám spolehlivě díky regulaci primáru celou zimu a bez ohledu (relativně) na to jak moc topim.
Dýmový smrad v pokoji nebudete mít v případě že zajistíte všechny následující podmínky:
1. máte dobrý tah v komínu
2. při otvírání dvířek je neotevřete celé najednou, ale nejprve jen pár vteřin při mírně pootevřených dvířkách počkáte až se vyrovná tlak v místnosti a v prostoru topeniště.
3. nebudete mít v pokoji krbovky ani jiná kamna na tuhá paliva
Závěr: ty krbovky jsou vhodné do objektu, kde máte například dole dvě místnosti s možností pustit přebytečné teplo na chodbu a nahoře máte dva radiátory + jeden v koupelně (např 3+3+2kw).
Ohřev TUV bych ale vždy realizoval v bojleru kde je možnost ohřevu el.ene +vodou.
Mám kamna Edelkamin Gloria již asi pět let, jsem s něma spokojen, ale chtěl jsem se zeptat jestli by šli předělat tyto kamna na teplovodní. Když jsem je kupoval neměl jsem tolik informací. Teplovodní bych využil poctatně více. Děkuji
Přestavět by určitě šly. Osobně vám to ale nedoporučuji . Snad jedině kdyby se výměník dal koupit jako náhradní díl. Tedy pokud by jste do kamen montoval originální díl. Ono to s krbovkami s vložkou není žádná sranda.. pokud zvolíte uzavřenou soustavu tak při přehřátí nebo konstrukční chybě podomácku předělaných kamen či opomenutí riskujete velmi vážný úraz a požár domu. Krbovky jsou často v blízkosti lidí či hodně hořlavých a drahých věcí takže riziko škody je značné. Zkuste se obrátit přímo na firmu edilkamin ..třeba nějakou sadu na přestavbu prodávají. Osobně bych ale doporučil zvážit koupi nových kamen.. (5 let provozované krbovky už nemusí být úplně jednoduché upravovat… )
Dobrý deň!
Plánujem kúpiť teplovodné kachle a edilkamin aqua sa mi páči najmä pre cenovú dostupnosť. Plánoval som pripojiť na ústredné kúrenie (teraz plyn, medené potrubie, expanzná nádoba, uzatvorený systém,ploché radiátory asi 10 ks neviem akým výkonom) s cieľom odviesť prebytočné teplo z miestnosti, kde sú umiestnené kachle najmä v prechodnom období, kde ešte nie je taká zima. Teda nepotrebujem 60 stupňov v radiátore ako to bolo popísané v jednom príspevku. Je to realizovateľné, bude horieť oheň „normálne“, keď vo výmenníku bude prúdiť 40 stupňová voda, nebude to príliš ochladzovať topný priestor? Ešte jeden problém. Pripojiť do sústavy (ústredné kúrenie) je možné len o poschodie nižšie v pivnici, nakoľko rúry mám v podlahe. Teda musí byť nútené prúdenie pomocou čerpadla. Nespôsobí to problém? Čerpadlo by mal zapnúť automaticky, keď vo výmenníku prekročí určitú teplotu. Dá sa edilkamin aqua použiť bez vody, v prípade, že navrhnutý systém nebude fungovať?
1. nedoporučuji zapojovat krbovky s výměníkem do okruhu bez směšovače. V tomto případě by byl vhodný čtyřcestný směšovač. Nemusí být elektrický ale čistě mechanický automatický termostatický směšovač. Tím, že vytvoříte z pohledu krbovek primární okruh, zajistíte že po zatopení se rychle nahřeje výměník na cca 55-60°C a směšovač bude to sekundárního okruhu pouštět pouze takové množství vody které zajistí že ve výměníku bude vždy minimální teplota vody cca 55°C-60°C. Je to kvůli nízkoteplotní korozi a zvýšení životnosti výměníku.
2. Pokud připojíte krbovky k 10ti radiátorům a budete normálně topit, tak se na těch 40°C dostanete i při venkovní teplotě 0°C v nezatepleném domě s novými okny. Určitě by jste to nevytopily při mrazech na to jsou tyto kamna opravdu slabá.
3. Ano krbovky mohou být při použití oběhového čerpadla výše než vlastní připojení do okruhu či některé radiátory. Oběhové čerpadlo by mělo být zapojené v primárním okruhu a mělo by být zaplé od okamžiku kdy zatopíte. Nezapomínejte na bezpečnostní ventil proti přehřátí a na UPSku pro případ výpadku dodávky elektřiny. Doporučuji inteligentní čerpadlo grundfos alfa u kterého se dá nastavit útlumový režim. Ten funguje tak, že po vychladnutí krbovek se čerpadlo odstaví na nejpomaleší otáčky .. při těch spotřebuje cca 5W. Teprve po zatopení a zvýšení teploty primárního okruhu nad cca 50-55°C se zapne na vyšší výkon.
4. edilkamin aqua se NEDAJÍ použít bez vody v okruhu!! Hrozí jejich poškození, požár či podobné neštěstí!!
teda me s kamna edilkamin osvedcili super, mam je doma uz dele jak rok a pul….cena byla dobra a funguji tak jak maji….z me strany spokojenost…
Měl bych několik připomínek k jinak vcelku ne uplně špatným informacím od “ admin says“.
1. namísto čtyřcest.ventilu zcela jednoznačně doporučuju použít třícestný termostatický ventil ESBE který naprosto automaticky a spolehlivě hlídá danou (např.60°C) teplotu ve výměníku. Poslední verze tohoto ventilu nepotřebují hydraulické vyrovnávání v bay-pasu.
2. mám dvoupodlažní dům (cihlový nezateplen) a z celkových místností „8+2“ mi kamna vytopí přibližně pouze polovinu. Doufal jsem že více, ale matematika i fyzika jsou neůprosné, a jestliže je výkon kamen kolem 10kW , a tepelné ztráty mého domu cca18- 20kW, pak je jasné že v mém případě ‚nestíhají‘.
3. co se týká rozvodu topné vody od kamen, tak kamna jsou vyrobena s možným provozem i na samotížný provoz – pokud dodržíte všechny parametry samotíže. Pokud parametry samotíže nelze dodržet, tak je nutné použít samozřejmě čerpadlo. Já jsem použil Grundfos UPS 25-40 ve spojení s termostatem, který automaticky po dosažení nastavitelné teploty zapne čerpadlo, aby běželo jen když má běžet(a nehonilo v rozvodu třeba studenou vodu).
Závěrem : kamna jsou ve své kategorii (20-30Ť) přes některé zde v diskuzi zmíněné detaily dle mého názoru solidním výrobkem, a pokud by mě výkonově stíhali vytopit můj přece jen rozlehlý dům, tak bych se jich nezbavoval(už jen kvůli té atmosféře u nich). Takto ale musím zhánět něco přibližně jednou tak silného. Přesto mi ale za krátký dvouměsíční podzimní provoz ušetřili něco peněz. Vždy jsem doplácel na zálohách za plyn, a v únoru mi přišel absolutně poprvé v historii přeplatek (necelých 7 Ť) – žádná horentní suma – ale potěšilo to 🙂 Nicméně kamna se chystám odpojit (půjdou do světa) a nahradit je silnějšími (cca kolem 18kW ) abych vytopil obě podlaží. EDIT: Už jsou odpojeny a prodány.
Ještě jsem zapoměl k bodu 4. – absolutní souhlas, kamna NELZE ani na chvilku provozovat bez vody – prázdný výměník bez vody by se nevratně zkroutil , sváry by velmi reálně mohli povolit, a zřejmě by došlo i k celkové deformaci kamen.
Jaka kamna jste si poridil namisto tech starych Edilkamin?
Ještě bych zareagoval na dvě věci v diskuzi, pane Tržický u Edil. Aqua je teplovodní výměník (docela šikovně) vsazen zezadu do korpusu kamen, uchycen(odhadem) asi na 20ti šroubech, takže po jejich povolení jde výměník jednoduše „vycuknout“ ven a opravit či vyměnit. Na netu jsem viděl výměník v nabídce jako náhradní díl, ale ještě jsem nikde neslyšel že by ho byl někdo nucen měnit. Pokud by jste Vaše kamna chtěl s pomocí tohoto výměníku přeměnit na teplovodní, tak si dobře změřte jestli se Vám tam tento výměník vejde. Osobně si ale myslím , že mnohem jednoduší je ‚ prodat – a koupit ‚, pokud nedisponujete náležitým vybavením s něco zkušenostmi .
Někdo tu zmiňoval ‚ prasklé šamoty ‚ , pokud jste kupovali originál kamna , tak ty jsou dodávány s vermikulitem a ne šamotem ! Vermikulit má úplně jiné vlastnosti nežli šamot.
Šamot příliš neizoluje – spíše akumuluje teplo(možná proto to popraskání), vermikulit výborně izoluje – neakumuluje teplo, je však mechanicky dost neodolný, a snadno se poškodí při neopatrném či nedbalém přikládání tvrdými a ostrými poleny. Viděl jsem však někde na netu v nabídce celou náhradní sadu do těchto kamen za cca 13-1600(už nevím).
Díky za tu poznámku o ventilu.. mám v tom koukám trošku chaos. Ten ventil ESBE tam mám totiž taky. Jsem s ním spokojený..funguje dobře. Otvírá mi cca při 55-57°C a zavírá kolem 52°C.
Co se týče úprav/přestaveb krbových kamen s výměníkem, tak každého od toho budu zrazovat. NEDĚLEJTE TO!
Ono když se o to pokusíte tak to asi bude ok. Ale šance, že vám to bouchne nebo shoří není úplně malá. Stačí malé opomenutí u pojistného ventilu,špatný svár,nevhodná vyzdívka a je to. Pojišťovna se pak relativně snadno může začít vozit po tom, že si tam bylo něco neschváleného. V dnešní době papírových čertů je to fakt naprd.
Ještě poznánka k tomu vermikulitu: opravdu je to kvalitní tepelný izolant. Se šamotem se to nedá srovnávat, šamot propoští docela hodně tepla a například nahradit vermikulit šamotem u těhle krbovek je podle mne nebezpečné. Vermikulit je opravdu málo odolný proti otěru a mechanickému namáhání. Po letošní 3 sezoně je už dost opotřebovaný a popraskaný. V půlce zimy jsem ho „slepil“ šamotovou maltou s vodním sklem a napatlal na něj na nejexponovanější místa kde dochází ke styku s dřevem milimetrovou vrstvou šamotové malty. Kupodivu se to osvědčilo. Před příští zimou vermikulit opatlám zevnitř šamotem. Předpokládám, že to vydří celou příští zimu. Po ní koupím nový vermikulit. Počítám, že pak už krbovky doplním automatickým kotlem na peletky a budu je mít jen pro to pohodové teplo hořícího dřeva.
Jinak moje oběhové čerpadlo Grundfos ALPHA2 25-40 zvládá ucirkulovat celý systém i když je na čerpadlu nastaven nejnižší výkonostní stupeň 7W! (Běžne tedy jedu na 17W stupeň) Dokonce když jednou nezafungoval přechod z úsporného 5W režimu (od té doby ho raději už nepoužívám) tak těch 5W to uchladilo taky! Tohle čerpadlo Grundfos ALPHA2 25-40 je opravdu skvělé a úsporné!
Dobrý den, prosím admina aby smázl E-mailový kontakt na mne novy6r seznam cz v příspěvku výše, nebo nějak upravil, protože kamna jsem už na s-bazaru prodal – a tedy našli svého – doufám šťastného majitele, tak aby si zbytečně další zájemci nedělali na kamna „zálusk“ .
(tento příspěvek/tento zde/ je pak obsahově zbytečný …) , díky admine 🙂
Áááádmínééé ´hááálóóó 😀
EDIT by admin: njnj to je spěchu…venku je taaakový vedro a on tu někdo řeší kamna. Kecám..právě hledám kotel na peletky. Už se mi nechce přikládat 😀 Asi koupím nějaký levný polský bazmek do 40000,-. Poláci maj v zimě pořádný mrazy tak musej kamnum rozumět (né jako italové :D)
Admine díky za úpravu :-), možná je tam už zbytečný i ten přísp. ze dne : „June 30, 2012 at 9:51 pm“. Já jsem se pro změnu rozhodl pro univerzální automatický kotel – po velmi krátké podzimní zkušenosti s Edilkaminy. I když bych určitě neřekl že jsou krbovky špatné, pro interiérovou pohodu a posezení u nich v sychravém podzimu jsou dokonce moc fajn, mají však zásadní nedostatek – musí se přikládat(a to chce dobrovolníka 🙂 ), a tím tedy se to po určitém čase může stát otrava(můj případ), navíc mi výkonově moc nestíhali – jak už jsem uvedl.
Při výběru peletkového kotlíku bych zrovna polský výrobek moc nepreferoval, jsou sice levné, ale zpracováním a použitým materiálem bych byl minimálně tak trochu nejistý (ale každý může mít jiný názor…) .
Poláci jsou především dobří obchodníci(a vždycky tomu tak bylo), Italové mají na severu Alpy, a Edilkamin je jedna z největších evropských společností vyrábějící topidla .
Co Vás vede k peletkové volbě ? (cenově se začínají peletky dost přibližovat plynu).
Jestli nebudete žádat o eko dotaci, tak bych se asi také soustředil na univerzální kotel, abyste nebyl závislý jen na jednom druhu paliva (?).
Supr Kamna lepsi nez plyn. Vytapim 5 mistnosti a bez problemu i v -15
Mám tyto kamna šest let, po prvním roce provozu popraskaly některé kachle, po dvou letech provozu a topení jen dubovým a bukovým dřevem se vyboulila jedna vnitřní strana, zadní strana praskla, po 5 letech mi prohořel vrchní plát kamen. Jinak by to byla parádní kamna, ale při té ceně.. za 6 let ta kamna vyhazovat … .je na odstřel.
Zdravím , také mam tyto edilky , souhlasim plně s recenzí , ten rošt je opravdu debilní , loni se mi dokonce upálilo táhlo za které se trošt otáčí , tak sem to celé vyhodil a nechal jen spodní díl roštu a čistim to pohrabáčem 🙂 Letos sem je potunil o klapku přívodního vzduchu kterou otevírá Gegulus (regulátor tahu) reagující na teplotu vody. Na výměníku nemam 3-cest.termostat ventil , šel sem jinou cestou a to tak že mam zavedený termostat s jímkou až dovnitř do výměníku který spíná oběhové čerpadlo nastavené na 55°C . Jak bude regulace fungovat uvidim až teď v zimě až je spustím.
Aha zajímavé řešení s tím termostatem…jak máte řešen havarijní ventil (teplota/tlak).
I když máte otevřenou expanzi tak se nespolehejte, že vám pomůže, když se termostat neotevře či čerpadlo nebude čerpat vodu.
Já letos zapatlal izolační vyzdívku šamotem.. tím se zvýší otěruvzdornost toho materiálu a snad letos ještě zimu vydržím s původní vyzdívkou. Koukám že to nějak dohořelo..jdu přiložit. (je to zdravé na oběhový systém v nohách .. aspoň nedřepim furt u pc)
Používáme kamna Edilkamin AQUA s teplovodním výměníkem 6 let. Vnitřní „šamotové“ čili vermikulitové desky jsou popraskané tak, že část vypadává. Koupili jsme za 1700,- Kč kompletní soupravu nových na výměnu. Má někdo zkušenosti s jejich výměnou? Jak postupovat s při demontáži starých a nasazení nových. Prosím podrobný postup. Děkuji.
To Admin: Soustavu mam uzavřenou , jako havarijní stavy mam dvojitý 3-cestný termostatický vychlazovací ventil (ten co pouští studenou vodu z řádu a zároveň vypouští horkou z výměníku) + samozřejmě pojišťovák na tlak.
Momentálně sem předělával jednu větev k radiáturům které jsou v místosti spolu s kamny , uzavírají se termostat.ventilem s kapilárou podle teploty vody z kamen = rad. netopí když jedou kamna. Obič termostat ventili na radiátorech se mi nesovědčili, koliduje mi to s plynovým kotlem protože místnost je zároveň referenční.
To Josef:
Výměna vnitřní vyzdívky je snadná, starý vnitřek vylámete ven, vyndejte i celý rošt+táhlo (madlo odšrobovat) . Pak nandáte nové boční vyzdívky a nakonec vyložíte dno a vrátíte rošt. Je to snadné.
Nezkoušel někdo upravit teplovodní výměník, zvětšit ho místo bočních šamotů? potřeboval bych více tepla do vody, místo do prostoru. Poraďte jestli je to realné, nebo je ta úvaha zcestná. Jinak jsem s kamny 5 let vcelku spokojen.
No o této úpavě sem se bavil s dovozcem a ten mi to hodně vehementně ropzmluvil. Pokud bys dal vodní výměník i do stran , změnil by jsi vnitřní stálost kamen , tzn. žáruvzdorné boky (vermakulit) jsou tam kvůli udržení optimální teploty ohniště , pokud bys tam dal výměník , ochladíš prostředí a samotný oheň bude ochlazován více než bude zdrávo a docháázelo by k špatnému hoření dřea a nedokonalému spalování , vědšímu dechtování atd. Pak by se ti z takových kamen stala spíš kotelna kde bys musel prohnat více vzduchu a přikládat mnohem častěji abys udžel optimální podmínky jak pro spalování tak i pro teplotu vody. To samé obecně palatí i o přídavném výměníku na komínovou rouru. Nějaká menší by se tam možná dala dát a vpodstatě jí použít třeba jako předehřev než jde do samotného krbu , ale né moc velká aby opět nedocházelo k dehtování.
Věřím, že to je možné. Byl bych ale opatrný a neochlazoval moc spaliny aby komín táhl. Pokud je slušný tah do komína tak to člověk na vlastní riziko může zkusit. Na bocích jsou izolační žáruvzdorné panely a tedy do boků se významné teplo nepřenáší.
Tedy pokud jsou splněny tyto podmínky:
– dobrý tah komína
– výborný svářeč
– ochota jít do úprav „na vlastní nebezpečí“
Tak to má imho šanci na úspěch. Vážil bych ale takovou konstrukci bočního výměníku, aby byl zaručen dobrý průtok vody i těma bokama. Pokud by tam docházelo k místnímu varu vody tak to může být problém (hlavně pokud se podaří přetopit krbovky větší náloží dřeva). A taky pozor na vznik „kapes pro vodní páru“ vše musí být dobře vyspádováno!
Ahoj,hledal jsem jakou emisni tridu splnuji kamna Aqua ale nenasel tento udaj nikde,nevi nekdo?Slysel jsem,ze od roku 2022 to nekdo bude kontrolovat,je to pravda?Diky za info
Tohle je zas ukázka toho jak státní šikana chce lézt lidem do baráku. Neboj se toho, kamna si kup schovej si doklad a jseš v klidu. Stejně jako můžeš jezdit s 40let starým trabantem a jen si nekoupíš podobnýho novýho smraďocha. Tedy po určitém roce je možné, že si nekoupíš kamna nesplňující tu emisní normu. Stará ale budou moci fungovat dál. Pokud se neupíšeš státu na nějakou přiblblou dotaci, tak ti žádnej ouřada do báraku nepůjde. On totiž do baráku nemůže ani policista pokud k tomu nemá důvod. Když ouřadovi na ulici doložíš doklad od kamen koupených před 10ti lety a ukážeš mu doklad od palivového dřeva co sis koupil , tak musí uznat že žádný důvod k návštěvě nemá. Pokud bude i přesto chtít slídit, tak ho prostě do baráku nepusť.
Já jsem s kamnama velice spokojen vytápím dvě místnosti nahoře a dole taky dvě +WC+, koupelně žebřik a 120 l bojlér žádný problém. Komín 20 průměr.Jen jsem si dal kouřovou klapku kterou na noc i přes den občas zavřu , dřevo používám (břízu) a když zavřu klapku hoří pomaleji a vydrží až do rána .S ofukem žádný problém je třeba topit kvalitním a hlavně suchým dřevem. Jedu takhle čtvrtou zimu a 10 m bohatě stačí. Důležitá věc mám dřevo stavbu a dobře zateplenou.
Problém u těchto kamen je kde sehnat revizního technika s oprávněním na výrobky Edilkamin. Aspoň v Ostravě je to problém. Poradí někdo?
Ono to bez revizáka netopí? Revize je snad jen na komín a ne na krbovky.
Jediny revizni technik na krbovky edilkamin agua byl Ales Kubat,ktery se s vyrobcem nedohodl a prestal jim krbovky servisovat.Me udelal revizi krbovek servisak ktery ma opraveni k revizi podobnych krbovych kamen s vymenikem,u nas Haas+Sohn a ABX a je zapsany v OZO.Je potreba od vyrobce potvrzeni,ze nema servis v CR,aspon komunikace v emailu,coz nemam,protoze jsem vse vyrizoval po tel. s panem Kubatem.Tak se jeste musim dokopat a napsat vyrobci do italie :-(.
Jasně chápu. A kolik taková revize stojí? 1500kč + cesta (v mém případě by pan Kubát jel 210km takže cena za dopravu tak 4000kč min) ? Jednou za 3 roky? Jaká je pokuta ? Až 20000kč? Takže revize komplet tak za 5500Kč ? Tvl to se ženu dělat revizi. Zvlášť když revizák vlastně neexistuje. Když máte v okruhu pojistný ventil hned za výstupem z krbovek, čerpadlo na vstupu do krbovek, expanzi 2x větší než je doporučení minimum a pro jistotu ještě ventil proti přetopení + záložní přetlakový ventil a 2x za rok brknete o přetlakový ventil aby se procvičil, tak máte všechno ok.
Zvažte si tedy jestli se vám to vyplatí, jaké riziko je že krbovky způsobí škodu například tím že proreznou a vytečou? Hradí v tom případě něco pojišťovna? Ne. Když vám bouchnou do obličeje protože selhali všechny ochrany? Ne protože si pojišťovna najde nějakou jinou výluku. A bát se marginální pokuty až do 20 000kč? Kdo vám jí dá ? Jak na to příjde? A když přijde, tak dá vždy menší než je cena revize kotle. Kolik lidí má v tomhle státě revizi na krbovky? Tak 10% ? Víc ani náhodou.