Co dělat při dopravní zácpě či nehodě na dálnici
Vzhledem k nedávné hromadné nehodě na okresní silnici označované honosně „dálnice D1“ (Dálnice co byla vyprojektována pro automobily, které jsou výrazně pomalejší než je dnešní dálníční limit 130km/h) . Jsem si uvědomil jak občas někdo ani netuší co má dělat pokud se stane učastníkem nehody nebo následné „zácpy“ na víceproudé komunikaci. Sepsal jsem pár zásad kteréby mohli v těchto situlacích pomoci:
1. Je absolutně nutné v okamžiku, kdy v dálce vidím blikání oranžových výstražných světel okamžitě v klidu zapnout, také výstražná oranžová světla. Takto se informace o problému dostane velmi rychle daleko od místa vzniku nehody či překážky v provozu.
2. Zpomalovat pokud možno velmi plynule a ne najednou těsně před místem zastavení/zpomalení
3. Při dojetí konce kolony opět pustit výstražný blinkr.
4. V při dojetí k poslednímu automobilu si nechat dostatecnou mezeru cca 5-10m pro další manévrování.
5. Je důležité zajistit průjezdní koridor pro záchranku, hasiče, policii. A to tak, že na v případě dvou souběžných jízdních pruhů se uvolňuje prostředek vozovky. (auta v levém pruhu najedou ke krajnici vlevo a auta napravo uvolní pruh směrem ke krajnici napravo). V případě tříproudé komunikace se uvolňuje průjezd mezi 1 a 2 pruhem zleva.
Záchranka a spol. nikdy nejezdí po krajnici, protože tam je velmi vysoké riziko, že tam někdo vlítne do cesty(dětičky choděj čůrat do pangejtu)
6. Před vjezdem na dálnici bychom měli mít nádrž pokud možno plnou více než poloviny. Když se blíží rozsvícení rezervy, tak nádrž automaticky natankovat. Je nutné, aby při delším stání bylo dost paliva na topení. 10 litrů benzinu stačí na cca 5-15 hodin topení dle typu vozidla. Když vidíte, že vám dochází palivo a už stojíte, tak se neváhejte požadat sousedního řidiče , jestli se u nej můžete ohřát. (kamiony jsou vhodné – mají nezávislé topení + velkou nádrž) Zároveň zavolejte 112 že vám dochází palivo na topení a že potřebujete pomoct.
7. Při nehodě je vhodné opustit vůz směrem k nejbližší krajnici. Postupujte ve směru jízdy, tak aby jste byli kryti již stojícími automobily. Co nejvíce se oblečte. Nezapoměňte na reflexní vestu. Volejte 112.
8. Mějte v automobilu kromě povinné výbavy i lahev s vodou na pití + nějaké energeticky vydatné a trvanlivé jídlo (musli tyčinka,sušenky,hroznový cukr – čokokoláda je špatný nápad..rozteče se) také je vhodné mít v zásobě nějakou pohodovou hudbu + knihu na čtení. Velmi důležité je mít v autě čistou mikinu + teplé ponožky. (extra mikina + ponožky vám dodají více tepla a klidu.. tudíž i rozvahy) Kdo nemá problém s místem nechť má mikiny dvě.. i pro spolujezdce. Doporučuju mikiny a ponožky strčit do igelitové tašky a ovázat širokou lepící páskou. Vznikne tak malý váleček, který můžete tahat v autě deset let a celou dobu je připraven k použití.
Ten kdo je rád připraven na vše nechť má kromě zapečetěné povinné lékárničky ( pro policii) i pevnou kvalitní lekárnu (vhodné jsou kufříky na nářadí)Ve které kromě standardní povinné výbavy budou mít po 1 balení: (Ibalgin 400,Acylpyrin,Fenistil gel,Zyrtec,Endiaron či alternativu, Jodovou tinkturu+kleštičky (na klíštata), kvalitní nůžky, hodně polštářkových náplastí,guaranové tablety, hroznový cukr a pitíčko s brčkem) Každý rok všechna (i nepoužita) lečiva nejlépe před letní dovolenou vyhoďte a doplňte novými. Takováto extra lékárna navíc velmi často pomůže vám i vašim známým. (narozdíl od té povinné lekárničky)
9. Buďte v klidu .. kdo vyšiluje dělá chyby.
Nějaké ty komentáře