Co nového ve Windows 10

Tak nám Microsoft překvapivě (velmi!) přeskočil Windows 9 a rovnou jdeme na Windows 10! Wow! :o)

Hlavní myšlenkou která vývoj nových windows 10 provázela bylo sjednocení jedno OS pro všechny druhy zařízení od klasických počítačů přes mobily, tablety a mobily (!) Snahou je jednoznačně vytvoření monolitního ekosystému který by měl svojí propojeností přitáhnout nové uživatele hlavně na mobilních zažízeních kde Microsoft už kdysi dávno ztratil pevnou půdu pod nohama a brodí se v bahnu delty úspěšné řeky jménem Android.

Další „novinkou“ je návrat nabídky Start.  Wow! :o)  (odbočka: Vždy se směji když si představím první ppt prezentaci v MS na téma Metro. Hlavní zmrdeček přednáší ostatním, jak to bude funny a zbytek týmu si vzpomíná na své hypotéky a drahé milenky a nadšení se pak všichni  usmívají a plácají po ramenou) Samozřejmě v té nabídce jsou zmenšené dlaždičky i nadále. A hlavně tam bude klasické našeptávací hledání souborů a možnost vypnout/restartovat pc. Prostě klasika.

Naprostou novinkou jsou virtuální pracovní plochy. Wow! (citoslovce čtěte s ironickým akcentem) tedy se ponoříme min 20 let do unixové minulosti a využijeme toho co na unixech je běžnou součástí života už od dob pc s i386 procesory (s rychlostmi 0,03 GHz!).

Uvedení na trh lze předpokládát na konci roku 2015. Uvidíme jestli budou pro uživatele s Windows 8 jako upgrade zdarma.

Závěr: Pro uživatele s Window7 používajícího více monitorů z tohoto pohledu Windows10 nepřináší žádný „to musím mít“ podnět který by ho vedl k nákupu. Snad jen možná to bude novější verzi DirectX nebo MSIE prohlížeče která na Win7 nepůjde nahrát (jen marketingový důvod)

 

Dovolím si věštit:

W3.11 wokgroup – dobrý
W95 – špatný
W98 – dobrý
WME – špatný
XP – dobrý
Vista – špatný
W7 – dobrý
W8 – špatný
W9 – dobrý ale nebude
W10 – špatný

 

 

SHARE IT:

Leave a Reply