Elektronická evidence tržeb – růžové zamyšlení

Protože jsem extrémní skeptik co se týče jakéhokoli elektronického systému realizovaném ve státní sféře, tak chystaný systém Elektronické Evidence Tržeb (EET) považuji za průšvihovou záležitost a to z mnoha důvodů. Co všechno se může pokazit popíšu v budoucím článku „Elektronická evidence tržeb – černé zamyšlení“.  Ale protože si také dokážu představit hodně pozitiv které tento systém přinese, tak si jich sem pár napíši.

Jednou z věcí, které by mohli opravdu pomoci je narovnání prostředí, kdy jeden šidí a má nízké ceny a druhý poctivý skomírá na úbytě protože je podle ostatních zlý vydřiduch a zbohatlík. Pokud tedy budu dostávat lísteček s potvrzení MF ČR, že obchod je zaevidovaný, tak vím, že je vše ok  a vlastně podporuji i ostatní konkurenty obchodníka tím, že mojí poptávkou vyvažuji reálné náklady.  Pokud se vše povede, tak by to časem mohlo naší ekonomiku srovnat na úroveň ostatních evropských zemí. Sice to povede ke zvýšení piva v hospodách, ale na druhou stranu by se díky tomu měli zvýšit i platy. Vycházím z jednoduché premisy: čím více je zboží a služby v ekonomice dražší, tím více se utratí a  vybere daní. Následkem toho se po několikerém otočení peněz v ekonomice rostou platy. Problematickým bodem, který toto může zhatit je jakým způsobem se změní šedá ekonomika. Její poměr se velmi pravděpodobně zmenší s tím že část živnostníků přejde do bílé a část do černé ekonomiky. Otázkou je kam půjde více lidí. Troufám si tvrdit, že z pohledu výše peněz to bude silně ve prospěch té bílé.

Dalším pozitivním efektem bude..  hm..    … no ehm. Teď už asi pátou minutu přemítám a netuším co to bude mít za efekt. Tak nahodím klasický brainwashing a začnu vymýšlet píčoviny:

1. pokud FÚ budou mít přehled o mých výdajích,  tak by snadno mohli do systému začlenit i evidenci výdajů. Hezky bych si na státním webu vyplnil příjmy a výdaje. Systém by sám na kliknutí vyrobil přiznání k DPH, dani z příjmu,odvody na sociální a zdravotní. Pokud by se implementovali platební brány bank, tak by se to rovnou i zaplatilo. Ve výsledku by podnikatel ušetřil za účetní program. Chtělo by to mít v tom systému víceúrovňové uživatelské účty tak aby doklady mohla vkládat třeba účetní podnikatele.

2. stát by mohl udělat aplikaci do android telefonů a podobně. Aplikace by mohla vydávat virtuální účtenky například u automatů na nápoje. Komunikace by probíhala přes NFC. Každý občan by pak měl svůj účet na FÚ kde by mohl sledovat kolik dostal od zaměstnavatele peněz, kolik odvedl daní (protože by se tato informace na FÚ přenášela) a také by tam měl své virtuální účtenky a díky tomu by se mu tvořilo malé domácí účetnictví.

3. doplněk k předchozímu bodu. Na systém virtuálních účtenek by se mohla přenášet konkrétní účtenka po přiložení občanského průkazu vybaveného NFC čipem. (pozor víte že v budoucnu místo klasické občanku stejně dobře poslouží mobilní telefon se státní NFC aplikací ?)  Přiložením se také potvrdí věk kupujícího a tak se snadno vyřeší problém s prodejem alkoholu a cigaret mladistvým.

vážně ještě píši růžový článek o EET ? Fakt moc chci– tak se zkusím polešit (ten černý pohled bude asi hodně tmavý) ..

Takže co nám to přinese… Zkusím si to shrnout a vyjít dále: Protože se zdraží služby a zmenší počet živnostníků na malých vesnicích (hospody,ubytování,..) a přežijí jen ti co opravdu dělají vše postivě. Tak se zvýší kvalita dostupných služeb.

Zas nic.. nechám toho nic kromě srovnání podmínek podnikání mne nenapadá.

 

 

SHARE IT:

Leave a Reply