Leo Apotheker, Hewlett Packard, WebOS a oči pro pláč

To, že je Hewlet Packard světovým hráčem v IT znamená, že má i světové chutě. Před dvěma lety se HP zachtělo mít vlastní moderní operační systém pro mobily,komunikátory, tablety. Tedy pro všechna možná mobilní zařízení. HP má v mobilních zařízeních velkou tradici a bez obalu se dá říct, že úpadek divize mobilních zařízení má na svědomí Microsoft a jeho nekvalitní mobilní windows verzí 6.x. Úspěch Applu a Googlu s jejich platformou ukázal HP jasnou a vyšlapanou cestu, která stačila obšlehnout. HP to zkusilo. Koupilo si Palm s jeho skvělým PalmOS. Ten byl přejmenován na WebOS a nic nebránilo rozjet kolotoč aktivit vedoucích k novým produktům a k jejich propagaci. Něco se ale pokazilo a lidé z HP mají teď spíše oči pro pláč než pro cokoli jiného. Proč?

Do HP byla nasazena škodná se jménem Leo Apotheker původem ve firmě SAP. V SAPu se prý hodně slavilo, když se jim tohohle kvítka podařilo zbavit. A prý se slavilo ještě jednou. To když si tohle kvítko lékárník do HP přetáhlo své noshledy a přikyvovače. Co udělali v HP špatně?

Tu krásně vyšlapanou cestičku si HP vydláždilo velmi kvalitním systémem WebOS a nezbývalo ji jen pocukrovat penízkama na marketing, smlouvy s výrobci hw, herními společnostmi, vývojáři aplikací pro firmy, oslovit nezávislou IT scénu tedy geeky tím že jim rozdá  třeba 10000  tabletů. Ono to asi jinak nejde ..zvlášť když Android tou dobou  aktivuje více než  500 000 přístrojů denně. Jenže ouha. Pan kvítko udělal jen málo z toho a spíš ještě méně. Viděli jste reklamy na zařízení s WebOS? Dost slabé že? Co ale pan kvítko udělal bylo nasazení ceny. $400 za chytrou placku? Tolik? Co to umí? Tohle ne a tohle taky ne? Aha.. to nechci. Takže pan kvítko když viděl prodeje blížící se jak to celé nefunguje dostal utkvělou myšlenku se předvést jaký je kapitán. Stoupnul si před novináře a celý to tam zesral kecama z voleje na téma, že HP končí z webOSem, s mobilama a taky s výrobou notebooků a počítačů. No prostě sodoma gomora.

Akcie HP za dobu působení tohle pána Apothekera klesly o 50%. Je srandovní si uvědomit , že tou dobou kupoval Google Motorolu za cca 11-12 miliard USD. A HP výrazně větší sumu ztratilo na tržní kapitalizaci + na akciích které si za plnou sazbu odkoupil od akcionářů. Ty akcie se kupovali za hotové, takže se polovina té hotovosti prostě zahodila. Škoda, budou se muset vydělat znovu.

Nová HP CEO Meg Whitman je konečně člověk, který HP pomůže se dostat tam kde má být. Oznámila že WebOS se stal open source. (Pozdě. To mělo být už od začátku) Nastavila směr na klidné budování nových typů počítačů, noteboků. Prostě to co HP umí .. dělat kvalitní věci za dobré ceny. Dávat jim skvělou podporu. Takže teď je potřeba makat 🙂 a nezkoušet najímat do vedení lidi se slabýma nervama 😉

No uvidíme.  Jen doufám, že v pekle jsou dveře s cedulkou L.Apotheker

 

SHARE IT:

Leave a Reply