Noční vidění Newton NV 2×24

Pokud uvažujete o zakoupení nočního vidění Newton 2×24, tak máte štěstí protože se mne můžete v komentářích ptát a já vám snad odpovím. Zakoupil jsem ho od jednoho prodejce na internetu (aspex.cz) a vyzvednul osobně.

Trošku jsem se bál aby to nebylo nějaký nesmyslný CCD řešení.Poslední dobou jsou všelijaké CCD noční vidění všude možně propagované jako super záležitost, já ale určitě chtěl klasiku s klasickou světlozesilující „elektronkou“. V případě Newton 2×24 jsem se nezklamal a za levný peníz si zakoupil klasickou generaci I. POkud jste např na vojně někdy měli co k dočinění s nějakým starým nočním viděním, tak přesně tak funguje i Newton 2×24. Optika je poměrně jednoduchá se zkreslením po stranách. (typické pro gen I) Přesto dostatečně detailní a pro zesilovací elektronku optimální.

Výrobek má na sobě označení „made in Belarus“ takže se pravděpodobně jedná o  zcivilněnou výrobu nějakého starého sovětského zbrojního závodu na optiku. Proč ne, rád si koupím něco co není z číny 🙂

Pár praktických postřehů:

– velmi dobré – široké zorné pole. Vhodné pro pozorování okolí.
– dá se použít pro chůzi terénem. Ale se sebezapřením a velkou opatrností. V hustém lese by jste se ale asi napíchli na větev nebo podobně.
– po vypnutí přístroj ještě pár minut funguje. Zřejmě zesilovací elektronka odebírá z vysokonapěťového zdroje velmi málo proudu a proto ta výdrž
– integrované IR přísvícení mne zklamalo. Vyzařuje trochu i ve viditelném červením spektru a proto je vidět slabé červené demaskující světlo.Sháním tedy IR skleněný filtr na „vytunění“ integrovaného ozařovače.
– pokrytí IR ozařovačem zasahuje cca 1/3 plochy, takže doporučuju pořídit na přisvícení něco méně směrového. Doufám, že půjde aspoň trošku změnit ohnisko toho integrovaného a tím směrovost vyzařujícího kuželu.
– dají se tím sledovat méně jasné hvězdy. K pozorování ale nevhodné. U dopravních letadel jsou ale pozorovatelné brázdy vodní páry za motory.
– při použití IR ozařovače se zvířátkům krásně rozsvicůjí očička. Demaskují se tím 100%ně. 🙂
– integrovaný závit na stativ je z plastu. Tedy žádná hitparáda.
– mechanicky se ale jinak zdá přístroj v pohodě pro běžné nošení na výlety.

Prozatím konec ale napíšu zas něco až přístroj použiju více v terénu. Kdyžtak se ptejte.

SHARE IT:

Leave a Reply