SSD disky v cloud computing systémech

Rychlost SSD disků se velmi dobře uplatňuje v cloud computing systémech. Výhody které tyto SSD přinášejí jsou hlavně tyto:

  • rychlost přístupu k datům
  • energetická úspora vztažená na 1 GB prostoru

Nevýhoda která prozatím brání rychlejšímu nasazení je cena za uložený GB. Tuto nevýhodu lze zastřít využíváním klasické technologie hardisků a to pro ukládání dat která nejsou tak často používána a pro často používaná data jsou použity právě SSD.

Za posledních 20 let se bohužel technologie klasických pevných disků rotujícími plotnami nedokázala v rychlosti k přístupu k datům příliš urychlit.  Příchod SSD konečně umožňuje přítup k datům až o dva řády urychlit.

Produktů pro použití SSD v serverech je několik základních řad. Kromě klasických disků s SATA II rozhraním jsou k dispozici PCIE karty. Pro použití v serverech je potřeba se vyvarovat pomalejších a méně spolehlivých disku s MLC technologií a používat jen SLC disky.  Rozdíl mezi SLC a MLC je popsán zde.

SSD technologie bude v příštích několika letech zažívat prudký rozvoj. Technologicky se jednotlivá řešení budou usazovat a uvidíme co zvítězí. V tomto okamžiku všichni velcí výrobci serverových technologií  (HP,IBM,DELL,..) mají vlastní řešení SSD a je jen na projektovém vedení které řešení se ukáže pro váše potřeby vhodné.

SHARE IT:

Leave a Reply