Zelená úsporám – děkuji, ale nechci

Program Zelená úsporám, který měl umožnit rodiným a bytovým domům provést levnou rekonstrukci zateplení a vytápění se mi po seznámení s podmínkama jeví jako klasická ukázka toho jak jsou politici odtrženi od reality.

Hlavní mínusy:

  • Velké množství formulářů plných neuvěřitelných políček nad kterýma vrtí hlavou i vysokoškolák.
  • Nemožnost provádět zateplení po etapách (letos okna, příští rok zateplení fasády, a další výměna kotle)
  • Nemožnost alespoň částečné práce svépomocí (je možné použít jen atestované firmy. Čti: „ty co pravděpodobně patří mezi ty dražší“. Zároveň je jasné, že dotace stěží pokryje náklady na práci dodavetelských firem.
  • Program neřeší zdražení stavebních materiálů vlivem tohoto programu (zvýší se poptávka).  Tímto zdražením se lidem, kteří nemají finanční hotovost na  využití tohoto programu,  ještě více prodraží i to málo co chtěli na svém příbytku upravit.

Tyto mínusy staví občana z „provinčních“ částí republiky s příjmem okolo 18-20 kKč do situlace, že na tento dotační systém nemůže dosáhnout.  Půjčit si nelze, protože program by pokryl akorát uroky bank.

Proč prostě není možné zavolat na městský úřad a říct: „Dobrý den, právě mi vyměnily okna, přijďte se podívat, žádám tímto o dotaci. “ Úředník na místě by zkontroloval provedenou práci , předložene faktury, provedl by fotodokumentaci a vystavil by směnku na příslušnou částku z dotace.  Nebylo by to příjemné? Asi ne , protože by to nepodpořilo kamarádské firmy že?

hm …raději si objednám výměnu oken o místní levné firmy a dál to nebudu řešit.

P.S.: psal jsem dotaz na email: dotazy@zelenausporam.cz , leč bohužel se mi nikdo ani po devíti dnech neuráčil odpovědět.

P.S.: zkouším (4.5 12:03) právě vyhledávání schválených dodavatelů  na http://www.zelenausporam.cz/vyhledavani/sod/ a bohuzel to je potěmkiáda. Ve vyhledávacím formuláři je možné zaškrtnout druh zboží (zateplení,okna,kotel… ) a region. Bohužel to nenachází ani jednoho dodavatele. (zaškrtnuto: Tepelné izolace + Hlavní město Praha )  Je neuvěřitelné, co se odváží prezentovat jako hotovou službu.

SHARE IT:

Leave a Reply