kdo vynalezl žárovku

Kdo vynalezl žárovku?

Odpověď není úplně jednoznačná.

V první řadě  je potřeba si stanovit co myslíme pojmem žárovka.  Žárovka je elektrický přístroj kde vlivem průchodu elektrického proudu dochází k rozžhavení vysokoteplotního vodiče na teplotu při které se rozsvítí/rozžhaví natolik že vycházející světlo je viditelné lidským okem.  Žárovkou tedy není elektrický přístroj kde světlo vychází z rozžhavených plynů a podobně.

Často se uvádí, že žárovku vynalezl Thomas Alva Edison. To je ale chyba. T.A. Edison pouze dokázal již dříve známý princip technologicky podchytit natolik,  že bylo možné žárovku uvést na běžný spotřebitelský trh.

První pokusy s výrobou světla pomocí rozžhaveného vodiče prováděl již v roce 1805 pan Davy Humphry. Často je také uváděn datum 1854 kdy jistý pan Göbel předvedl funkční žárovku.  Teprve v roce 1879 T.A. Edison uvedl na trh žárovky se zuhelnatěným bambusovým vláknem a v roce 1881 i s paticí E27 (E jako Edison) . Patice E27 se používá dodnes což mimo jiné podtrhuje praktičnost genia T.A.Edisona  a jeho spolupracovníků.

Od doby pana Edisona uteklo hodně vody a princip žárovek zůstal stejný. Jen místo bambusového vlákna se již používá wolfram. Vývoj žárovek technologicky završují halogenové žárovky, které mají mírně zlepšenou učinost, a to díky tomu že baňka žárovky je naplněna vhodnou směsí halogenových plynů.  Troufám si tvrdit, že žárovky a jejich princip zde i přes veškeré politické snahy nám budou zahánět tmu i za sto let 🙂

Edit v roce 2015: hmm tak nástup LED technologie mne překvapil. Klasická wolframová žárovka za 100 let bude sice stále mezi námi, ale jen v retro hospůdkách a podobně :).

SHARE IT:

Commenting area

  1. T. A. Edison prinesl sice uvedl zarovku na trh, jenze diky Teslovi ne na dlouho.

  2. tak samozrejme ze ja kto ini bi bol taky mudri nez ja!!!

  3. kdo vynalezl žárovku|??

  4. pomohlo mi to z domácím ukolem:D

Leave a Reply